Vandens gerinimas ir tiekimas

Spausdinti

UAB „Utenos vandenys“ eksploatuoja 29 vandens nugeležinimo įrenginius.  Geležies perteklius iš geriamojo vandens šalinamas Utenos miesto, Daugailių, Kuktiškių, Leliūnų, Saldutiškio, Sudeikių, Tauragnų, Užpalių  miestelių, Antandrajos, Ažugirių, Ąžuolijos, Biliakiemio, Jotaučių, Juknėnų, Kaimynų, Kaniūkų, Kirdeikių, Medenių, Pačkėnų, Pakalnių, Plaušų, Radeikių, Sėles, Sirutėnų, Šiaudinių, Šiaudinių Senojo kaimo gatvės, Vaikutėnų, Velbiškių ir Vilučių kaimų vartotojams.

Utenos miesto vartotojams geležies perteklius iš požeminio vandens šalinamas vandentiekio stotyje, filtruojant vandenį per smėlio filtrus. Geležis vandenyje pasireiškia tirpiu dvivalentės geležies hidrokarbonatų pavidalu. Iš vandenvietės atitekėjęs vandens srautas aeruojamas, laisvai jam išsiliejant priėmimo talpoje ir filtruose. Aeracijos metu vanduo prisisotina deguonies, kurios metu dvivalentės geležies jonai oksiduojasi ir susidaro trivalentės geležies hidroksido dribsniai. Aeruotas vanduo tolygiai paskirstomas po šešis atviro tipo greituosius filtrus ir filtruojamas per smėlio užpildą. Švaraus vandens filtratas surenkamas drenažo sistemoje ir nukreipiamas į švaraus vandens rezervuarus.

Vanduo iš švaraus vandens rezervuarų siurbiamas dviem siurbimo linijomis. Vandens antro kėlimo siurblinėje sumontuotos dvi grupės siurblių, aptarnaujančios gyvenamąją zoną ir pramonės zoną. Priklausomai nuo slėgio tinkluose, dažnio keitiklių pagalba, automatiškai reguliuojamas siurblių darbas.

Reikalui esant, vandens filtratas dezinfekuojamas natrio hipochlorito tirpalu. Filtruojančio užpildo plovimui naudojamas geriamos kokybės vanduo. Plovimas vykdomas vandens-oro ir vandens režimais. Susidariusios geležies paplavos surenkamos į latakus ir nuvedamos į nuotekų tinklus, o jais į nuotekų valyklą.

Utenoje  vandentiekio stotis ir vandens antro kėlimo siurblinė pastatyti 1976 m. Stotyje sumontuoti įrengimai, atsižvelgiant į tuo metu galiojančias vandens naudojimo normas bei priimant vandens vartojimo didėjimo perspektyvą. Vandentiekio stotis buvo pajėgi per parą paruošti ir patiekti 24000 mvandens.

Tris dešimtmečius veikusi vandens ruošykla nebuvo rekonstruota ir modifikuota, procesai neautomatizuoti. Susidėvėjo nugeležinimo įrenginiai, siurblinė, plieniniai vamzdynai ir stoties pastatas. Ženkliai sumažėjus vandens poreikiui, stotyje esantys didelio galingumo vandens antro kėlimo siurbliai tapo neekonomiški.

Esant tokioms aplinkybėms, reikėjo neišvengiamai atnaujinti vandentiekio stoties darbą. 2004 metų rugsėjo mėnesį pradėti statybos darbai buvo baigti 2005 metų gruodį.

Po rekonstrukcijos vandentiekio stotis pasikeitė iš pagrindų: pakeista filtrų konstrukcija ir filtrų drenažo sistema, renovuoti lauko technologiniai vamzdynai, dalis pramonės ir miesto plieninių vandentiekio linijų pakeisti vamzdžiais iš kaliojo ketaus, apšiltintas ir atnaujintas stoties pastatas, sumontuotos ventiliacijos ir šildymo sistemos. Visi vandens ruošimo procesai yra automatizuoti ir procesų parametrai perduodami į ruošyklos dispečerinės kompiuterį.

Į vandentiekio stoties teritoriją ir pastatą asmenų patekimas yra kontroliuojamas. Tam lauke ir pastato viduje sumontuotos vaizdo kameros. Darbuotojų įėjimas į stoties teritoriją ir pastatą galimas tik turintiems magnetines elektroninių spynų atidarymo korteles.

Paskutinė atnaujinimo data: 2021-05-21 12:16